III rok: Genetyka

Za sprawy studenckie odpowiedzialna jest dr n. med. Agata Skórka (II Klinika Pediatrii WUM, askorka@wum.edu.pl)

Zajęcia z przedmiotu Genetyka dla studentów III roku kierunku lekarskiego odbywają się w tygodniowych blokach wg planu podanego przez Dziekanat. Zajęcia rozpoczynają się seminariami (punktualnie o godz. 8.00 w sali semnaryjnej Zakładu Genetyki Medycznej, ul. Pawińskiego 3c), po których odbywają się ćwiczenia. Obecność na wszystkich seminariach i ćwiczeniach jest obowiązkowa. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach, dlatego każda nieobecność powoduje niezaliczenie przedmiotu i musi zostać odrobiona po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą odpowiedzialną za sprawy studenckie.

Obowiązkowy wykład nt. genetycznie modyfikowanej żywności odbędzie się 1 października 2014 roku o godzinie 14.30 w auli B w Centrum Dydaktycznym.

Tematyka zajęć:

1. Wady wrodzone
2. Dysmorfologia
3. Niepowodzenia rozrodu
4. Upośledzenie umysłowe
5. Zaburzenia wieloczynnikowe
6. Diagnostyka prenatalna
7. Zaburzenia różnicowania płci
8. Neurogenetyka
9. Choroby metaboliczne
10. Genetyka nowotworów
11. Genetyka grup krwi

Egzamin. W sesji zimowej  (V semestr, II rok) odbywa się egzamin testowy. Zakres egzaminu obejmuje tematykę zajęć Genetyka realizowanych w semestrze czwartym i piątym. Warunkiem dopuszczenia do zdawania egzaminu jest zaliczenie obu semestrów. Egzamin odbędzie się 6 lutego 2015 o godz. 13.30.

Piśmiennictwo obowiązkowe

Genetyka medyczna
L.B.. Jorde, J. C. Carey, M. J. babshad, R. l. White
wyd. polskie Czelej 2003 r.

Piśmienictwo zalecane:

Badania molekularne i cytogenetyczne w medycynie
Jerzy Bal (red.)
Springer PWN, Warszawa 1998.

Dziecko z zespołem wad wrodzonych. Diagnostyka dysmorfologiczna
Lech Korniszewski
PZWl, Warszawa 2005.

Genetyka
Friedman J. M., Dill F. J., Hayden M. R., Gilivray b. C.
Urban & Partner, Wrocław
1997.

Materiały do pobrania dostępne są w panelu Dla studentów po zalogowaniu (nazwa użytkowanika i hasło jak do systemu WUM SSL-VPAN).